logo big

Odział Zdrojowa

33-300 Nowy Sącz, ul. Zdrojowa 32
tel +48 18 547 56 99, 18 547 10 32
18 441 31 85
e-mail: neltechbiuro@gmail.com

Odział Zielona

33-300 Nowy Sącz, ul Zielona 55
tel +48 18 547 45 00, 18 442 39 36
e-mail: neltech@interia.pl

Oddział Papieska

33-300 Nowy Sącz, ul. Papieska 13
tel +48 18 442 38 04
e-mail: neltechpapieska@gmail.com
SPRZEDAŻ INTERNETOWA

Ocieplanie pianką poliuretanową (metodą natryskową)

Natrysk pianki poliuretanowej Nowy Sącz

Docieplanie pianką metodą natryskową

Natrysk piany poliuretanowej

Docieplanie metodą natryskową, jest alternatywą dla tradycyjnych izolacji budowlanych, takich jak np. włókno szklane. Pianka poliuretanowa jest dwuskładnikowa, jest wraz z końcówką pistoletu i tworzy rozszerzającą się piankę, która nadaje się do dachówek, płyt betonowych, do zagłębień ścian, albo przez otwory wywiercone w ścianach.

Poliuretan, jest najczęstszym rodzajem izolacji z pianki w sprayu, został opracowany i używany przez wojsko w 1940 roku. Był stosowany w samolotach. Dopiero w 1970 roku, zaczął być używany jako pianka izolacyjna w budownictwie.

Wykorzystuje się różne rodzaje pianki poliuretanowej. Dwuskładnikowa wysokociśnieniowa, jest powszechnie stosowana w konstrukcjach nowych domów. To rozwiązanie, daje możliwość bardzo szybkiego montażu pianki natryskowej. Jest ona także stosowana do wstrzykiwania, w miejsca trudno dostępne.

Rodzaje pianki poliuretanowej.

Docieplanie metodą natryskową

Istnieją dwa rodzaje docieplającej pianki izolacyjnej: pianki otwarto-komórkowe i pianki o zamkniętych komórkach. Natryskowa pianka poliuretanowa, jest materiałem o bardzo uniwersalnym zastosowaniu.

Izolacja z pianki o otwartych komórkach.

Ocieplanie pianą o otwartych komórkach, jest to rodzaj pianki, gdzie małe komórki nie są w pełni zamknięte. Zastosowanie takiego rodzaju pianki, niesie za sobą mniejsze koszty, ponieważ wykorzystuje zdecydowanie mniej chemikaliów. Zostaje stworzona bardzo dobra bariera powietrzna, chociaż nie zapewnia żadnego rodzaju bariery dla pary wodnej. Taki rodzaj pianki docieplającej, jest bardziej podobny w wyglądzie do gąbki. Ocieplanie pianą, jest często stosowane dla ścian wewnętrznych, ponieważ zapewnia doskonałą izolację dźwiękową. Zdecydowanie nie jest zalecany do stosowania na zewnątrz budynków.

Izolacja z pianki o zamkniętych komórkach.

Piana poliuretanowa o zamkniętych komórkach, jest znacznie gęstsza niż otwarto-komórkowa. Ten rodzaj piany, ma bardziej zwartą strukturę komórkową. Dzięki temu otrzymujemy bardzo dobrą bariera zarówno powietrza, jak również dla pary wodnej. Stosowana jest bardzo często ocieplaniu dachów lub do innych zastosowań na wolnym powietrzu, ale może być stosowany w dowolnym miejscu w domu. Powszechnie stosowną gęstością takiej piany, jest 35-60kg/m3.

Korzyści z zastosowania natryskowej pianki.

Ocieplanie pianą

Natrysk pianki poliuretanowej, pozwala zaoszczędzić na kosztach energii oraz obniża rachunki za media. 40% energii w domu jest stracone w wyniku infiltracji powietrza przez ściany, okna i drzwi. Budynki z izolacją z pianki, można ocieplić nawet o 50% lepiej niż tradycyjnymi metodami docieplania.

Natrysk pianki poliuretanowej a zdrowie.

Izolacja z natryskowej pianki, która jest rozpylana w budynkach, chroni przed wilgocią, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania szkodliwej pleśni. Eliminacja pleśni, zmniejsza prawdopodobieństwo gnicia drewna w domu oraz reakcji alergicznych u domowników.
Oprócz temperatury w budynku i kontroli wilgotności, pianka natryskowa, jest bardzo często stosowana w celu zmniejszenia hałasu. W tym przypadku służy ona jako bariera, dla unoszących się w powietrzu dźwięków i zmniejsza jego transfer poprzez: sufit, podłogi i ściany.

Opór cieplny

Wartość R jest oznaczeniem oporu cieplnego dla przepływu ciepła. Im wyższa wartość R w produkcie, tym ma bardziej skuteczne właściwości izolacyjne. Pianka poliuretanowa ma najwyższą wartość R z łatwo dostępnych izolacji stosowanych w domach i budynkach.

Poliuretanowa pianka o zamkniętych komórkach, zawiera materiał izolacyjny, który zawiera gaz o niskiej przewodności elektrycznej w komórkach. Wskutek wysokiej odporności cieplnej gazu, pianka poliuretanowa ma typowo wartość R około 5 do 6. Dla porównania, rozdmuchiwane włókno szklane zazwyczaj ma wartość R wynoszącą jedynie 2 do 4 na mm.

Izolacja z pianki blokuje wszystkie trzy formy wymiany ciepła:

1. Przenikanie ciepła
Przepływ energii cieplnej poprzez substancje z wyższego do niższego zakresu temperatur. Tworzywa sztuczne termoutwardzalne, blok pianki przewodzącej transfer ciepła po części z powodu konieczności zastosowania bardzo luźnych wiązań molekularnych.

2. Radiant przenikania ciepła
Proces, w którym energia cieplna w postaci światła (zwykle promieniowanie podczerwone IR, chyba że podłoże jest dostatecznie gorące, aby świecić w zakresie widzialnym) emitowana jest silniej z ogrzanych powierzchni i absorbowane przez inne materiały, w szczególności o niskim współczynniku odbicia IR (czarne matowe). Radiant przenikania ciepła nie wymaga nośnika. Termoutwardzalne pianki, takich jak pianki izolacyjne w sprayu, mają zdolność do refleksji promieniowania cieplnego. Wynika to z odblaskowej (błyszczące w zakresie IR) powierzchni w strukturze komórkowej pianki.

3. Wnikanie ciepła
Pianka poliuretanowa, ma możliwość uszczelnienia przepływającego powietrza, tworząc szczelną powłokę wewnątrz struktury budowlanej. Dodatkową korzyścią uszczelnienia powietrza, jest zdolność do blokowania wnikania ciepła z wnętrza na zewnątrz, w miesiącach ogrzewania i odwrotnie w miesiącach gorących.

Zastosowanie pianki poliuretanowej.

Zastosowanie poliuretanów staje się coraz bardziej powszechne i obecne w naszym życiu, począwszy od elementów zastosowanych w naszych domach, biurach, ogrodach (izolacje lodówek, zamrażarek, podeszwy butów, materace) poprzez motoryzację na przemyśle ciężkim kończąc. Skoro więc zastosowanie tej substancji jest tak powszechne, czemu nie wykorzystać jej w celu zmniejszenia kosztów jakie ponosi każde gospodarstwo domowe czy firma na ogrzewanie pomieszczeń w zimie, lub klimatyzację w lecie.

Termoizolacja budynków jest wykonywana poprzez natrysk pianki poliuretanowej, przy użyciu specjalistycznych maszyn wysokociśnieniowych. Pianka ta tworzy spójną i  trwałą powłokę w wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej (współczynnik przewodzenia ciepła jeden z najniższych wśród powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych na poziomie 0,024-0,038 [W/m*K] w zależności od rodzaju zastosowanej piany). Rozróżniamy dwa główne rodzaje pian stosowanych przy docieplaniu metodą natryskową, a mianowicie pianę zamknięto lub otwarto-komórkową. Piany zamknięto-komórkowe, stosuje się do izolacji fundamentów stropów oraz dachów, ponieważ oprócz bardzo dobrej izolacyjności cieplnej charakteryzuje się ona również bardzo niską chłonnością wody tworząc doskonałą barierę hydroizolacyjną. Piana otwarto komórkowa doskonale nadaje się do izolacji termicznej budynków (poddasza użytkowe i nieużytkowe).

Ocieplanie pianą powoduje znaczne zmniejszenie ilości potrzebnej energii na ogrzewanie budynków, wpływa na polepszenie komfortu cieplno-wilgotnościowego budynku, jak również poprawia czystość powietrza wewnątrz budynku (brak pyłków jak w przypadku stosowania wełny). Kolejną bardzo dużą zaletą tej technologii, jest brak mostków termicznych, często powstających podczas ocieplania budynków przy zastosowaniu innych technologii. Mostki te powstają głównie w miejscach łączeń materiałów izolacyjnych (co w przypadku izolacji natryskowej nie ma miejsca), powodując wydostawanie się ciepła z pomieszczeń.

Wykonanie izolacji termicznej metodą natryskową znacznie skraca czas potrzebny na tę czynność (można wykonać nawet do 1000m2 w ciągu doby), jak również pozbawia inwestora problemów związanych z transportem i magazynowaniem dużych ilości wielkogabarytowych materiałów izolacyjnych (wełna, styropian).

Kontakt: 18 547 45 00, 600 96 93 23, 604 276 968

Kontakt

NEL-TECH Prosta Spółka Akcyjna
33-300 Nowy Sącz

ul. Zdrojowa 32, tel. 18 547 56 99
ul. Zielona 55, tel. 18 547 45 00
ul. Papieska 13, tel. 18 442 38 04

Email: neltechbiuro@gmail.com